STRONA GŁÓWNA            
   
 Oferta handlowa FIRMA GAZ-SERWIS  PORADNIK KIEROWCY  KALKULATOR PRACA KONTAKT

Jesteś w: PORADNIK DLA KIEROWCY

 


PORADNIK DLA KIEROWCY
PRAKTYCZNE PORADY DLA NASZYCH KLIENTÓW
 

 
  N A  S K R Ó T Y

 
  Najczęściej zadawane pytania dotyczące serwisu samochodu:
 

1. Czemu służy wyważanie kół?
2. Czy należy kontrolować zbieżność oraz geometrię pojazdu?
3. Dlaczego należy montować opony nowe lub mniej zużyte na tył?
4. Jak zapobiec uszkodzeniom opon?
5. W jaki sposób dłużej eksploatować opony?
6. Czy założenie instalacji gazowej w samochodzie zmniejsza jego moc?
7. Czy założenie instalacji gazowej w samochodzie nie wpłynie negatywnie na żywotność silnika?
8. Czy gaz jest ekologiczny?
9. Instalacja gazowa: silnik gaźnikowy.
10. Instalacja gazowa: silniki z wtryskiem jedno lub wielopunktowym i katalizatorem
11. Instalacja gazowa: silnik z plastikowym kolektorem dolotowym lub systemem EOBD
12. Jak szybko zwróci mi się koszt instalacji gazowej?
13. Dlaczego układ klimatyzacji musi być serwisowany?
14. Dlaczego trzeba regularnie dezynfekować układ klimatyzacji?
15. Dlaczego konieczna jest wymiana filtra kabinowego raz do roku lub co 15 tys. km?
16. Dlaczego trzeba wymieniać filtr-osuszacz?
17. Po czym poznać, że coś złego dzieje się z układem klimatyzacji?
18. W jaki sposób używać klimatyzacji, by było to najbardziej efektywne?
19. Dlaczego tak ważne jest, by używać klimatyzacji nie tylko w lecie?

 

1. Czemu służy wyważanie kół?
Wyważenie jest niezbędne w celu wyeliminowania wibracji. Zapobiega to przedwczesnemu zużyciu elementów zawieszenia, układu kierowniczego, łożysk i ogumienia.

do góry

 

2. Czy należy kontrolować zbieżność oraz geometrię pojazdu?
TAK, należy kontrolować zbieżność oraz geometrię pojazdu (zbieżność kół przednich, pochylenie kół w stosunku do płaszczyzny pionowej). Zapobiega to nierównomiernemu i przedwczesnemu zużyciu opon. Opony należy zamieniać miejscami.

do góry

 

3. Dlaczego należy montować opony nowe lub mniej zużyte na tył?
Niezależnie od rodzaju napędu zalecamy montaż opon nowych lub mniej zużytych na tylną oś pojazdu, aby zapewnić zwiększone bezpieczeństwo w sytuacjach zagrożenia (gwałtowne hamowanie, ostre pokonywanie zakrętu...), w szczególności na mokrej nawierzchni. Liczne testy wykazały, że łatwiej osi tylnej sprawować kontrolę nad przednią osią pojazdu. W przypadku poślizgu kół przednich, kierujący na chwilę traci panowanie nad pojazdem. Naturalnym odruchem w tej sytuacji jest zdjęcie nogi z gazu i obrócenie kierownicy w kierunku pokonywanego zakrętu, co umożliwia przywrócenie stabilności pojazdu. Odwrotnie, gdy tylne koła tracą przyczepność, sytuacja staje się trudniejsza do opanowania. W tym przypadku należy dodać gazu i obrócić kierownicę w kierunku przeciwnym do zakrętu. Odruch ten może mieć jednak tylko doświadczony kierowca.

do góry

 

4. Jak zapobiec uszkodzeniom opon?
Większość uszkodzeń jest spowodowanych przez niewłaściwe ciśnienie powietrza w oponach, z tego powodu zalecane jest sprawdzanie ciśnienia, nie rzadziej niż co tydzień. W użytkowaniu opon ważny jest styl jazdy. Ostrożne i zrównoważone prowadzenie samochodu jest korzystne zarówno dla opon jak i środowiska. Nagłe przyśpieszanie, ostre hamowanie z zablokowanymi kołami znacznie skraca czas życia opon. Jazda po bezdrożach, nierównych nawierzchniach, najeżdżanie na wysokie krawężniki także może prowadzić do powstania widocznych albo ukrytych uszkodzeń.

Wysokie krawężniki są zabójstwem dla ogumienia. Najazd na krawężnik z dużą siłą może prowadzić do ukrytych uszkodzeń opon, które zazwyczaj ujawniają się dopiero po dłuższym czasie. Parkując na chodnikach, czy też pokonując inne przeszkody należy pamiętać o tym, aby jechać w miarę możliwości powoli i najeżdżać pod kątem prostym na przeszkodę. Ważną kwestią dla bezpieczeństwa jazdy jest przełożenie opon pomiędzy osiami.
Taką zamianę, oczywiście z zachowaniem kierunku obrotu opon, specjaliści najczęściej zalecają po przejechaniu około 10 – 12 000 km. Kolejnym elementem wpływającym na wytrzymałość jest sposób ich przechowywania. Obecnie większość sprzedawców oferuje już usługi przechowywania opon sezonowych, które zapewniają oponom przechowanie w optymalnych dla nich warunkach. Sposób składowania uzależniony jest od tego czy opona zamontowana jest na tarczy koła czy też nie.

Wulkanizatorzy radzą przechowywać opony zamontowane na tarczy w pozycji leżącej, najlepiej na palecie, natomiast opony bez felgi należy przechowywać w pozycji stojącej. Poprzez zmianę ich pozycji, a mianowicie regularne obracanie możemy zapobiec wszelkim odkształceniom i odciskom.

do góry


5. W jaki sposób dłużej eksploatować opony?
Sprawdzaj ciśnienie w oponach raz w miesiącu, a w szczególności przed pokonywaniem trasy z dużą prędkością. Odpowiednie ciśnienie jest czynnikiem bezpieczeństwa i trwałości. Ciśnienie należy sprawdzać „na zimno” (przed pokonaniem 3 km). Nie zapominaj o kole zapasowym i stosuj się do zaleceń producenta. Przy każdej wymianie opony należy wymienić zawór, który ulega zużyciu pod wpływem siły odśrodkowej. Gwarantuje on szczelność i ma wpływ na żywotność opony.

do góry

 

6. Czy założenie instalacji gazowej w samochodzie zmniejsza jego moc?
Testy samochodów na gaz wykazują, że występuje tylko niewielki spadek mocy i obniżenie dynamiki silnika zasilanego gazem. Przy zwykłej jeździe nie zauważa się różnicy pomiędzy gazem a benzyną, przy rozpędzaniu się na poszczególnych biegach samochód zasilany gazem zachowuje się bardzo dobrze jest to zasługą tego, że liczba oktanowa gazu wynosi 104. Różnica pomiędzy paliwami jest możliwa do zauważenia dopiero gdy np. ciągniemy dużą przyczepę lub gdy przeciążamy silnik tzn. chcemy szybko przyspieszyć jadąc na 5 biegu 60 km/h.

do góry

 

7. Czy założenie instalacji gazowej w samochodzie nie wpłynie negatywnie na żywotność silnika?
NIE. Wręcz przeciwnie mieszanina propanu - butanu w odróżnieniu od benzyny nie powoduje spłukiwania oleju z gładzi cylindrów oraz jego rozcieńczenia w misce olejowej co stanowi przedłużenie żywotności silnika. W wyniku spalania gazu nie powstaje nagar.

do góry
 

8. Czy gaz jest ekologiczny?
Proces spalania mieszaniny propanu - butanu powoduje tworzenie mniejszej ilości związków toksycznych w spalinach. Na podstawie badań przeprowadzonych przez Zakład Inżynierii Chemicznej i Ochrony Środowiska można stwierdzić, iż nie wydzielają się w tym procesie praktycznie żadne szkodliwe substancje, oprócz ograniczonej do 1/4 - w porównaniu z etyliną - emisji tlenku węgla. Jest to zatem paliwo ekologiczne.

do góry
 

9. Instalacja gazowa: silnik gaźnikowy.
W tym przypadku instalacja gazowa nie należy do skomplikowanych.
Składa się z takich podzespołów jak zbiornik (walcowy lub toroidalny), wlew gazu, wielozawór - odpowiedzialny za tankowanie oraz odpływ gazu ze zbiornika wyposażony w elektrozawór, drugi elektrozawór umieszczony jest w komorze silnika, reduktor-parownik odpowiedzialny za zredukowanie ciśnienia gazu płynnego oraz zmiany stanu płynnego na lotny i doprowadzenie go do mieszalnika gazu, czyli miksera poprzez ręczną regulację jego ilości. Z miksera gaz wymieszany z powietrzem trafia poprzez kolektor dolotowy jako gotowa mieszanka palna do cylindrów silnika i tam jest spalany. Istotną kwestią dla poprawnej pracy silnika wyposażonego w układ gaźnikowy jest prawidłowo przygotowana mieszanka gazowo-powietrzna oraz prawidłowy dobór miksera odpowiedzialnego za jej przygotowanie.

do góry
 

10. Instalacja gazowa: silniki z wtryskiem jedno lub wielopunktowym i katalizatorem
W tym przypadku instalacja gazowa składa się z takich podzespołów jak zbiornik (walcowy lub toroidalny), wlew gazu, wielozawór odpowiedzialny za tankowanie oraz odpływ gazu ze zbiornika wyposażony w elektrozawór, drugi elektrozawór umieszczony w komorze silnika, reduktor-parownik odpowiedzialny za zredukowanie ciśnienia gazu płynnego oraz zmiany stanu płynnego na lotny i doprowadzenie go do mieszalnika gazu, czyli miksera poprzez regulację jego ilości za pomocą silniczka krokowego sterowanego mikroprocesorowym sterownikiem gazu inaczej zwanym systemem lambda. Taki układ pozwala na bardzo dokładne przygotowanie mieszanki gazowo-powietrznej i nie dopuszcza do przegrzania katalizatora. Gazowy system lambda polega na sygnałach dostarczanych z sondy lambda umieszczonej w układzie wydechowym czujnika położenia przepustnicy oraz sygnału RPM obrotów silnika. Tak przygotowane paliwo gazowe trafia do miksera, a następnie gaz wymieszany z powietrzem wędruje poprzez kolektor dolotowy jako gotowa mieszanka palna do cylindrów silnika i tam jest spalany. Niezbędnymi urządzeniami są także emulatory sondy lambda oraz wtryskiwaczy. Podzespoły te nie dopuszczają do powstawania komunikatów o błędach podczas pracy na paliwie gazowym w centrali sterowania benzyną ECU. Istotną rzeczą podczas pracy silnika "NA GAZIE" jest zabezpieczenie przepływomierza powietrza przed jego uszkodzeniem na skutek powrotu płomienia do układu dolotowego. Przyczyną takiej sytuacji najczęściej jest zły stan układu zapłonowego. Zaleca się przed montażem instalacji wymianę świec oraz przewodów zapłonowych. Zdarzają się przypadki "strzałów na gazie" spowodowane przez zły stan zaworów i ich gniazd. Poprzez nieszczelną głowicę silnika podczas odpalenia mieszanki w cylindrze płomień przedostaje się przez nieszczelny zawór ssący do kolektora dolotowego, który wypełniony jest mieszanką palną w wyniku czego zostaje ona zapalona. Sytuacja taka zdarza się jednak raczej bardzo rzadko.

do góry
 

11. Instalacja gazowa: silnik z plastikowym kolektorem dolotowym lub systemem EOBD
Właściciele samochodów, których silniki mają plastikowy kolektor (większość obecnie produkowanych aut) kuszeni są możliwością montażu zwykłej instalacji podającej gaz centralnie. Aby zabezpieczyć kolektor przed rozerwaniem w przypadku wybuchu mieszanki, instalatorzy proponują często montaż tzw. "GWIZDKÓW", które redukują siłę wybuchu.

Taka instalacja kosztuje ok. 2 tys. złotych mniej niż wielopunktowy wtrysk gazu (koszt ok.4-5 tyś. zł). Nie usuwa jednak ryzyka wybuchów nie gwarantuje też, że kolektor na dłuższą metę je wytrzyma. "Gwizdki" czasem spełniają swoją rolę, czasem nie.


Producenci samochodów obłożeni są coraz to nowymi normami dotyczącymi czystości emisji spalin. Następstwem tego samochody wyposażone są w nowoczesne systemy elektroniczne odpowiedzialne za utrzymanie spalin na poziomie nie przekraczającym obowiązujących norm. Od 2000 roku w Europie obowiązuje taki system diagnostyki silnika nazwany EOBD, a w USA i Kanadzie OBD2. System wyróżnia się przede wszystkim zastosowaniem drugiej sondy lambda umieszczonej za katalizatorem. Centrala ECU monitoruje sygnały pracy obydwu sond i w przypadku wystąpienia odchyłu sygnału natychmiast raportuje błąd. Sygnałem takiego stanu jest wyświetlenie się lampki CHECK na konsoli kierowcy. Ponadto większość nowych samochodów wyposażona jest w kolektor dolotowy wykonany z tworzyw sztucznych. Przy instalacji wyposażonej w mikser cofnięcie płomienia może doprowadzić do uszkodzenia delikatnego kolektora. W tych dwóch przypadkach jedynym gwarantującym bezawaryjną pracę silnika na gazie jest montaż urządzenia gazowego czwartej generacji czyli systemu sekwencyjnego wtrysku gazu.

Zasadniczą różnicą między tradycyjnym systemem wyposażonym w mikser, a systemem wtrysku gazu jest sposób doprowadzenia paliwa gazowego. W przypadku wtrysku gazu dysze wtryskiwaczy osadzone są w pobliżu wtryskiwaczy benzynowych. Mieszanka gazowo-powietrzna powstaje więc podobnie jak mieszanka benzynowo-powietrzna w komorze spalania. W tym przypadku nie ma możliwości powrotu płomienia do kolektora dolotowego i co za tym idzie uszkodzenia kolektora. Drugą bardzo istotną rzeczą jest bardzo dokładne przygotowanie mieszanki, następstwem czego jest utrzymana zawartość węglowodorów, tlenków węgla oraz tlenków azotu na poziomie przewidzianym przez obowiązujące normy. Za prawidłową pracę silnika wyposażonego w system sekwencyjnego wtrysku gazu odpowiedzialna jest centrala gazowa, która reguluje ilość dawkowanego gazu poprzez zmiany czasu otwarcia wtryskiwaczy gazowych. Centrala gazowa jest sprzężona z macierzystą centralą ECU. W czasie pracy na gazie sygnały wysyłane przez benzynową centrale.

ECU odbierane są przez centralę gazową i po przetworzeniu wysyłane są do wtryskiwaczy gazowych, dzięki czemu to benzynowa centrala na podstawie sygnałów odbieranych przez bazowe czujniki, steruje czasem otwarcia wtryskiwaczy gazowych dawkując odpowiednią ilość paliwa gazowego. Pozwala to na optymalny dobór składu mieszanki we wszystkich warunkach pracy silnika. Reasumując, auto zasilane gazem za pomocą sekwencyjnego wtrysku, spełnia aktualne normy spalin, gwarantuje bezawaryjną pracę silnika, nie wykazuje błędów samodiagnozy, wyklucza możliwość strzałów w kolektor dolotowy.

do góry


12. Jak szybko zwróci mi się koszt instalacji gazowej?

Aby wyliczyć okres w jakim zwróci się koszt montażu instalacji gazowej skorzystaj ze specjalnie przygotowanego dla naszych klientów kalkulatora.

do góry


13. Dlaczego układ klimatyzacji musi być serwisowany?

- ponieważ w naturalny sposób nawet z całkowicie szczelnego układu ubywa rocznie od 10 do 15 proc. czynnika chłodniczego;
- ponieważ inaczej nie można zagwarantować smarowania kompresora.
- ponieważ wilgoć w układzie może spowodować poważne uszkodzenia.

Klimatyzator samochodowy traci 75 proc. swej wydajności chłodzenia powietrza, gdy w układzie krąży połowa wymaganej przez konstruktora ilości czynnika chłodniczego. W ciągu jednego roku poprzez przewody i złącza z układu ubywa ok. 10 do 15 proc. czynnika. Oznacza to, że już po trzech latach zdolność do schładzania wnętrza samochodu ulega drastycznemu ograniczeniu. Ponadto czynnik krążący w układzie klimatyzacji jest także nośnikiem oleju smarującego sprężarkę. Kompresor wymaga obecności tego oleju, bez niego nie jest smarowany.

Jeśli w układzie jest za mało czynnika, do kompresora dociera zbyt mało oleju. Może to doprowadzić do kompletnego zatarcia sprężarki, w konsekwencji konieczna będzie jej wymiana lub gruntowna naprawa. Taka naprawa zwykle pociąga za sobą wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Można takiej ewentualności uniknąć, poddając układ klimatyzacji corocznemu przeglądowi. Ponadto czynnik chłodniczy absorbuje wilgoć z powietrza atmosferycznego poprzez materiał, z którego wykonane są elastyczne przewody połączeniowe. Część wilgoci zatrzymuje i odfiltrowuje filtr-osuszacz, ale jego możliwości wyczerpują się definitywnie po dwóch latach pracy. Jeśli filtr-osuszacz nie jest regularnie wymieniany, wysoka zawartość wody doprowadzi do korozji wszystkich elementów układu. Następstwem będzie przyspieszone zużycie i mechaniczne uszkodzenia części układu. Gdy w układzie klimatyzacji krąży zawilgocony czynnik chłodniczy zawór rozprężny może ulec zalodzeniu, co całkowicie blokuje działanie klimatyzatora, a w dalszej kolejności prowadzi do zniszczenia skraplacza i sprężarki.

Regularna wymiana filtra-osuszacza pozwala uniknąć wysokich kosztów napraw.

do góry


14. Dlaczego trzeba regularnie dezynfekować układ klimatyzacji?

Bakterie, grzyby i inne drobnoustroje osadzające się na parowniku powodują powstawanie niemiłych woni i mogą wywołać reakcje alergiczne pasażerów samochodu.

Regularna dezynfekcja parownika niszczy zarodniki grzybów, bakterie i drobnoustroje. Jeśli jest przeprowadzona prawidłowo, nie wywołuje żadnych szkodliwych następstw.

do góry


15. Dlaczego konieczna jest wymiana filtra kabinowego raz do roku lub co 15 tys. km?

- Regularna wymiana filtra jest konieczna i zalecana przez producentów pojazdów, ponieważ w miarę osadzania się zanieczyszczeń w jego warstwie filtrującej do kabiny wpada coraz mniej powietrza.
- Zablokowany filtr kabinowy może doprowadzić do uszkodzenia silnika dmuchawy układu wentylacji.
- Zaparowane szyby to często skutek zmniejszonej przez zanieczyszczenia przepustowości filtra.
- Zanieczyszczenia warstwy filtracyjnej mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu wewnątrz pojazdu.

Kolejny efekt zanieczyszczenia filtra to zaparowywanie szyb we wnętrzu. Jeśli filtr jest zatkany i stary, to dodatkowo będzie przyczyną przykrego zapachu w kabinie.

do góry


16. Dlaczego trzeba wymieniać filtr-osuszacz?

Filtr-osuszacz usuwa z układu klimatyzacji wilgoć oraz cząsteczki stałe, zabezpieczając sprężarkę i zawór rozprężny przed zniszczeniem i gwarantując optymalną wydajność chłodzenia.

Część wilgoci z układu klimatyzacji jest wychwytywana przez filtr-osuszacz, który w systemach z dyszą rozprężną zamiast zaworu jest nazywany "akumulatorem". Element ten osiąga "punkt saturacji" po ok. dwóch latach działania. Jeśli filtr-osuszacz nie jest wymieniany regularnie, rosnąca zawartość wody w układzie doprowadzi do korozji wszystkich jego elementów. W następstwie tego procesu może dojść do znacznie zwiększonego zużycia układu i jego elementów. Może też dojść do zalodzenia zaworu rozprężnego, czego konsekwencją będzie uszkodzenie skraplacza i sprężarki.

do góry


17. Po czym poznać, że coś złego dzieje się z układem klimatyzacji?

Awaria klimatyzacji może mieć następujące objawy:
- Słaba wydajność chłodzenia
- Zwiększone zużycie paliwa
- Hałaśliwość
- Zaparowane szyby
- Pojawienie się nieprzyjemnego zapachu

do góry


18. W jaki sposób używać klimatyzacji, by było to najbardziej efektywne?


W lecie:
- Parkować w cieniu
- Pozostawić przez chwilę otwarte drzwi przed rozpoczęciem podróży
- Na początku podróży ustawić chłodzenie i dmuchawę na maksimum
- Przez kilka pierwszych minut jechać z otwartymi oknami/szyber-dachem
- Nie dopuszczać do obniżenia temperatury w kabinie poniżej 22 st. C

W zimie:
- Włączyć klimatyzację
- Skierować nawiew na przednią szybę
- Włączyć tryb zamkniętego obiegu powietrza (w niektórych pojazdach jest to niemożliwe wraz z nawiewem na szybę, należy wtedy przejść do kolejnego punktu)
- Nastawić dmuchawę i ogrzewanie na maksimum

do góry


19. Dlaczego tak ważne jest, by używać klimatyzacji nie tylko w lecie?

- Aby szybciej osuszyć zaparowane szyby
- Aby poprawić atmosferę w kabinie
- Aby się upewnić, że układ jest ciągle sprawny

Zaparowane okna to zmniejszona widoczność i ryzyko związane z bezpieczeństwem jazdy. Kiedy włączone jest razem ogrzewanie i klimatyzacja, powietrze ulega nie tylko podgrzaniu, ale i wysuszeniu. Dzięki temu szybko przywracana jest pełna przejrzystość szyb i atmosfera w kabinie jest zdrowsza.

Aby upewnić się, że w układzie klimatyzacji znajduje się wystarczająca ilość oleju, oraz że uszczelki zachowują swoje parametry, układ klimatyzacji musi być włączany przynajmniej na kilka minut tygodniowo także w zimie. Dzięki temu kierowca ma pewność, że klimatyzacja jest sprawna i przygotowana do intensywnej eksploatacji, gdy nadejdą ciepłe dni.

do góry

   
 

 

  Copyright © GAZ SERWIS Pawłów
Wykonanie: Piotr Maj