STRONA GŁÓWNA            
   
 Oferta handlowa FIRMA GAZ-SERWIS  PORADNIK KIEROWCY  KALKULATOR PRACA KONTAKT

Jesteś w: Legalizacja zbiorników LPG


 
  N A  S K R Ó T Y

 
 

Po upływie 10 lat od daty produkcji kończy się termin dopuszczenia zbiornika gazu do eksploatacji. Po tym okresie możemy legalizować stary zbiornik lub wymienić go na nowy. Legalizacja zbiornika polega na wykonaniu próby ciśnieniowej zdemontowanego zbiornika. Pomyślny wynik przedłuża dopuszczenie zbiornika o okres kolejnych 10 lat lub krótszy, jeśli zbiornik ma więcej niż 10 lat. Ograniczeniem jest tutaj okres 20 lat od daty produkcji, po którym kończy się żywotność techniczna zbiornika. Ponadto, legalizując zbiornik możemy wykorzystać stary wielozawór.

W przypadku montażu nowego zbiornika musimy wyposażyć go w nowy wielozawór z uwagi na wcześniej opisane zmiany w homologacji. Oba elementy, zarówno zbiornik jak i wielozawór, muszą być wykonane zgodnie z poprawką 01 od regulaminu 67 EKG ONZ.
W związku z tą poprawką w wyposażeniu wielozaworu znalazł się także elektromagnetyczny zawór roboczy, który wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej do jego sterowania.
Z tych powodów, wymiana zbiornika będzie z pewnością rozwiązaniem bardziej kosztownym dla użytkownika.

Zbiorniki wyprodukowane za granicą tj. holenderskie, włoskie, francuskie, niemieckie, rosyjskie itp. By mogły być zarejestrowane w Polsce ( na przykład w sprowadzonym samochodzie), muszą przejść legalizację krajową niezależnie od swojego wieku. Ta sama zasada tyczy się zbiorników produkcji Polskiej, które zostały przez producenta zakwalifikowane jako eksportowe i nie posiadają certyfikatu odbioru wydanego przez Transportowy Dozór Techniczny, a trafiają na nasz rynek wraz z instalacjami zamontowanymi w samochodach za granicą naszego kraju.

Ponieważ w każdym kraju obowiązują inne wymogi badań, zbiornik w samochodzie sprowadzonym z poza granicy, przed pierwszą rejestracją musi zostać poddany badaniu i dopuszczony do ruchu przez Dozór Techniczny nawet, gdy jest nowy i nie był jeszcze eksploatowany.

   
 

 

  Copyright © GAZ SERWIS Pawłów
Wykonanie: Piotr Maj